Jeden z dwóch progów zwalniających planowanych na ulicy Akacjowej już zamontowany

W tym tygodniu został zamontowany próg zwalniający na ul. Akacjowej. Progi zwalniające montowane są na wniosek mieszkańców tej ulicy, którzy uskarżali się na bardzo szybką i niebezpieczną jazdę samochodów, pomimo że w tym miejscu już od dawna obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Dla mieszkańców jest to tym bardziej istotne, że spora ilość kierowców wykorzystuje tą osiedlową ulicę jako skrót w drodze do zakładów znajdujących się w strefie inwestycyjnej.

Montowane przez UMiG Niepołomice urządzenia to progi typu wsypowego tzw. „poduszki”. Są one najmniej uciążliwe zarówno dla mieszkańców jak i kierowców. Charakteryzują się zdecydowanie mniejszym generowaniem wibracji i hałasu do otoczenia, jednocześnie zmuszając przejeżdżające samochody do zmniejszenia prędkości.

Warto też przypomnieć, że przed montażem progu jest przeprowadzona analiza konkretnej lokalizacji instalacji, tak aby jego skuteczność była jak największa, w tym również aby nie było możliwości jego ominięcia oraz by było to miejsce zgodne z obowiązującymi przepisami.

Zainstalowany próg to jeden z dwóch planowanych na tej ulicy, o które wnioskowali mieszkańcy. Jak deklaruje Pan Tomasz Rogowicz z Referatu ds. Inwestycji drogowych niepołomickiego magistratu drugi próg zostanie zainstalowany od strony skrzyżowania z ulicą Brzeską w terminie późniejszym.

O dalszych postępach w tej sprawie będę informował Państwa na bieżąco.

Tomasz Michoń – przewodniczący Zarządu Osiedla Zagrody w Niepołomicach

3 thoughts on “Jeden z dwóch progów zwalniających planowanych na ulicy Akacjowej już zamontowany

 • 8 lutego 2021 at 22:59
  Permalink

  A co z progami na ulicy Portowej gdzie nie ma chodnika? Zapomniany świat gdzie kierowcy robią co chcą. Inwestycje mnożą się jak grzyby po deszczu wzrasta niebezpieczeństwo a gmina ma to w nosie i nic nie robi by to poprawić.

  Reply
  • 9 lutego 2021 at 09:21
   Permalink

   Bardzo dziękuję za komentarz. Postaram się odnieść do tematu. Na tym odcinku ul. Portowej jest próg przy placu zabaw, tak jak zresztą na odcinku w okolicy placu zabaw przy „Pastwisku”. Osobiście nie jestem zwolennikiem progów zwalniających i uważam, że powinny być montowane jedynie faktycznie niebezpiecznych miejscach. Ulica Portowa ma 3,5 km więc ciężko by było ograniczać prędkość progami. A prędkość przekraczana jest praktycznie wszędzie, pomimo że cała ulica jest w strefie 40 km/h. Warto zgłaszać te naruszenia do Policji. Można to zrobić anonimowo poprzez mapę bezpieczeństwa: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html . Jeżeli zgłoszeń będzie dużo i będą one potwierdzone to będzie kolejny argument za podjęciem działań związanych z poprawą bezpieczeństwa np. inwestycyjnych.

   Końcem stycznia tego roku wstępnie rozmawiałem z komendantem Policji w Niepołomicach o problemach związanych z bezpieczeństwem na osiedlu. Jesteśmy umówieni na spotkanie, na którym będziemy zwracać uwagę na zagrożenia bezpieczeństwa, które zgłaszane są do zarządu przez mieszkańców i związanych z tym działaniach policji.

   Mam nadzieję, że pomimo obostrzeń będzie możliwość zorganizowania Ogólnego Zebrania Mieszkańców, na które chcę zaprosić przedstawiciela UMiG oraz naszego dzielnicowego. Przy okazji zapraszam na dyżur przewodniczącego osiedla (o 18.00 w 3 środę miesiąca w LAS przy ul. Bocheńskiej) po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

   Na koniec, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w tym rejonie osiedla to priorytetem jest wykonanie chodnika na odcinku ul. Portowej oraz poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Portowej-Kolejowej-Wimmera. W tym temacie zostały zgłoszone potrzeby do budżetu gminy Niepołomice.

   Tomasz Michoń

   Reply
 • 13 marca 2021 at 18:54
  Permalink

  Przydały by się takie progi na Drodze Królewskiej od DK w stronę Rynku. Tutaj dopiero ruch się odbywa jak wszyscy jadą na strefę…

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *