Dzisiaj na Zagrodach akcja obrączkowania młodych bocianów

Spółka Tauron Dystrybucja S.A. we współpracy ze Stowarzyszeniem Zielony Puszczyk przeprowadziła dziś akcję obrączkowania bocianów.

Agatka i Benio, bo takie imiona noszą młode bociany z osiedla Zagrody zostały zaobrączkowane tzn. na ich nogach zostały założone metalowe i plastikowe obrączki. Przy okazji zostały również zmierzone i zważone a następnie bezpiecznie odstawione do gniazda. W czasie akcji rodzice małych boćków czujnie przypatrywały się z dachów pobliskich zabudowań. Warto dodać, że dla małych bocianów była to pierwsza wycieczka poza gniazdo.

W trakcie obrączkowania można było się dowiedzieć różnych ciekawostek z życia małych bocianów, o których opowiadał zebranym ornitolog. A my dowiedzieliśmy się również, że wśród najmłodszych mieszkańców naszego osiedla mamy zapalonych miłośników tych ptaków, którzy dzielnie prowadzą obserwację bocianiej rodziny. Teraz można je obserwować już z założoną biżuterią pod tym linkiem: https://www.youtube.com/channel/UCB-8n-AA_XEMmMDnOlg5AJw/featured

Obrączkowanie ptaków jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik stosowanych w badaniu życia ptaków. Daje ona możliwość indywidualnego znakowania osobników, dzięki czemu dostarcza ważnych informacji o biologii i etologii gatunku, np. na temat trasy wędrówek, zimowisk, czasu wędrówki itp. Jak powiedział Pan Piotr Woś ze Stowarzyszenia Zielony Puszczyk jest szansa, że nasze bociany wkrótce dostaną loggery czyli urządzenia umożliwiające dokładne śledzenie trasy ich wędrówek.

Cała galeria zdjęć pod linkiem: https://photos.app.goo.gl/E6Bm5WsJLBnNBJUW7

Tomasz Michoń – przewodniczący zarządu osiedla Zagrody w Niepołomicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *