Spotkanie mieszkańców z okolic ul. Moczydło w sprawie budowy linii kolejowej ze stacją przy ul. Kolejowej/Moczydło. Jest petycja o zmianę przebiegu planowanej linii

W ubiegłą sobotę miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym przez mieszkańców osiedla domów szeregowych zlokalizowanych przy ul. Moczydło, czyli terenu gdzie najbliżej istniejącej zabudowy ma przebiegać planowany wariant linii kolejowej ze stacją przy dworcu autobusowym. W tym miejscu Organizatorom bardzo dziękuje za zaproszenie.

Celem spotkania było przedstawienie obaw mieszkańców dotyczących możliwych uciążliwości związanych z budową kolei w tej lokalizacji oraz sporządzenie petycji z wnioskiem o odstąpienie od wariantu ze stacją przy ul. Kolejowej. Petycja została zaadresowana do różnych instytucji związanych z planowanym przedsięwzięciem.

Czego najbardziej obawiają się mieszkańcy:

  • Zamknięcia lub ograniczenia dojazdu do ulicy Moczydło od ul. Kolejowej i związanych z tym zagrożeń w bezpieczeństwie przeciwpożarowym oraz utrudnionym dojazdem służb ratunkowych, znacznym zwiększeniem ruchu na ulicy Ogrodowej, zablokowaniem dojścia do sklepów przy ul. Kolejowej oraz na dworzec autobusowy, oraz możliwości docelowego przekształcenie ulicy Moczydło w drogę serwisową dla budowli i infrastruktury kolejowej. Zamknięcie ulicy spowoduje, brak możliwości dojazdu do wypożyczalni przyczep prowadzonej przy ul. Moczydło 1.
  • Niezachowania wymaganych prawem odległości elektrycznej trakcji kolejowej od budynków mieszkalnych.
  • Ograniczeniem użytkowania terenu w pasie 20 metrów od osi toru i związaną z tym koniecznością uzgadniania z Koleją jakichkolwiek prac budowanych np. budowa budynku, wymiana kostki brukowej. Jak poinformowani organizatorzy za każde uzgodnienie Kolei pobierana jest opłata od 200 zł.
  • Braku zachowania wymaganych przepisami odległości dotyczących usytuowania budynków, budowli, drzew i krzewów. Budowle i budynki mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 10m od granicy obszaru kolejowego i nie mniejszej niż 20m od osi skrajnego toru oraz związanych z tym drgań oraz uciążliwości akustycznych.

Cała petycja dostępna pod linkiem.

Autorzy petycji zbierają podpisy do czwartku 30.09.2021r. Telefon kontaktowy dla zainteresowanych: 572-974-412.

Znaczna część mieszkańców obecnych na spotkaniu była przeciwna temu rozwiązaniu. Chociaż nie zabrakło też głosów osób, które były za budową tego wariantu połączenia kolejowego oraz tych, które w ramach „rekompensaty” za uciążliwości liczą na szanse związane poprawę m.in. infrastruktury drogowej czy też zabezpieczenia przeciwpowodziowego.

Przy okazji spotkania miałem możliwość przekazać Państwu informacje, o których dowiedziałem się m.in. na spotkaniu konsultacyjnym.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za zaproszenie. W razie potrzeby pozostaję do Państwa dyspozycji.

Tomasz Michoń – przewodniczący zarządu osiedla Zagrody w Niepołomicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *