Znowu pobijamy niechlubne rekordy w zanieczyszczeniu powietrza :(

Ostatnie dni pokazały, że jakość powietrza w naszym mieście jest bardzo zła. Zresztą jak w całej aglomeracji krakowskiej. W Krakowie ogłoszono I stopień zanieczyszczenia powietrza. Dzisiaj tj 7 lutego 2019 r. o godzinie 8.00 czujnik na ulicy Garbskiej w Niepołomicach pokazywał wartość przekraczającą ponad 7 razy dopuszczalne normy. W innych miejscach nie było dużo lepiej.

Zainstalowane czujniki mierzą stężenie pyłów PM 2.5, PM 10 oraz podają interpolowany wskaźnik CAQI (Common Air Quality Index) czyli inaczej wskaźnik informujący o dziennej jakości powietrza. Jego wartość informuje o tym, jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. Skala europejska (CAQI) obejmuje skalę od 0 do 100. [na wykresie skala 0 – 200]. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia. Mapa z odczytami wszystkich czujników dostępna pod linkiem https://map.airly.eu/#latitude=50.03205&longitude=20.21888 Na stronie naszego osiedla również mamy skonfigurowany wiget z aktualną informacją o staniej jakości powietrza. Istnieje też możliwość pobrania aplikacji na telefon: https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.airly.android

Niestety od czasu uruchomienia czujników dane o jakości powietrza w Niepołomicach nie napawają optymizmem. Ogólnie w okresie grzewczym przez większość doby powietrze jest złej jakości. W maju 2016 roku wg. danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Niepołomice znalazły się na niechlubnym 11 miejscu w Polsce i 15 miejscu w Europie pod względem miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem (dotyczy średniorocznego stężenie pyłu PM 2.5 uważanego przez WHO za szczególnie szkodliwy). Szacuje, że w Polsce rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ok. 45 tys. osób.

Przy takich stężeniach zanieczyszczeń zaleca się unikać długotrwałego przebywania na zewnątrz budynku oraz ograniczyć aktywność fizyczną np. bieganie, jazdę na rowerze itp. Zaleca się też stosowanie masek antysmogowych. Szczególną ostrożność powinny zachować dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia oraz seniorzy, osoby z chorobami serca lub układu oddechowego.

W niżej załączonej infografice przedstawione zostało negatywne oddziaływanie pyłu zawieszonego PM2.5 na organizm człowieka.

Wpływ pyłu Pm2.5 na organizm człowieka, Niepołomice, Zagrody
Wpływ pyłu Pm2.5 na organizm człowieka

 

Co my mieszkańcy możemy z tym zrobić.
Po pierwsze absolutnie nie wolno palić śmieci! Należy również zwracać na jakość paliwa (węgla) oraz sposób palenia (palimy stosując metodę rozpalania od góry) , sukcesywnie przechodzimy na kotły zasilane gazem i jeżeli nie musimy, to zrezygnujmy w takich dniach z palenia w kominkach. Przesiądźmy się również z samochodów na transport publiczny. Jak informuje Najwyższa Izba Kontroli „Samochody to większy problem niż emisja z domowych pieców”. Zachęcam do przeczytania relacji z konferencji „Aglomeracje miejskie – wpływ transportu drogowego na jakość powietrza”

Tomasz Michoń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *