Nowe oznakowanie na skrzyżowaniu Portowa – Wimmera – Kolejowa.

W dniach 14 i 15 września 2017 roku, po prawie 1,5 roku od złożonego przez Zarząd Osiedla Zagrody wniosku o podjęcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Portowa – Wimmera – Kolejowa, zostało zmodernizowane oznakowanie pionowe. W miejsce znajdujących się na skrzyżowaniu znaków A-7 Ustąp Pierwszeństwa Przejazdu wstawiono znaki B-20 STOP (Bezwzględny nakaz zatrzymania się), a jadąc od skrzyżowania z ul. Brzeską (od mostu nad rz. Wisłą) już przed budynkiem Pracowni Kształcenia Zawodowego, obowiązuje teraz Teren Zabudowany. Otworzono też, uszkodzony prawie rok temu w wypadku, znak ograniczenia prędkości do 70km/h dalej za skrzyżowaniem w kierunku Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Natomiast jadąc z kierunku NSI, zainstalowano znak Teren Zabudowany oraz ostrzeżenie o wypadkach. Zwiększono również widoczność znaku informującego o przejściu dla pieszych poprzez zainstalowanie kontrastowego tła.

Na ulicy Portowej wykonano też stopy fundamentowe najprawdopodobniej pod bramownicę ograniczającą wjazd dla pojazdów przekraczających określoną wysokość. Co to tego nie jesteśmy pewni bo nikt z Urzędu Miasta z zarządem osiedla tego nie uzgadniał. Zapewne ma ograniczyć kierowanie się największych samochodów ciężarowych (tzw. TIRów) do zakładów znajdujących się w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej przez ul. Portową i Skarbową i związanych z tym uciążliwości.

Wadliwa geometria skrzyżowania ulic Portowa – Wimmera – Kolejowa, ograniczona widoczność i spore natężenie ruchu w tym fakt, że jest to miejsce przecinające trasą tranzytową sprawia, że jest to jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w Niepołomicach. W ciągu kilku ostaniach lat zdarzyły się tam 2 wypadki śmiertelne, nie wspominając o kolizjach, które zdarzają cię tam bardzo często.

Z informacji, która została przekazana zarządowi osiedla przez Burmistrza Niepołomic wiemy, że gmina ma w planach przebudowę tego skrzyżowania na skrzyszowianie o ruchu okrężnym tzw. rondo. Co do dokładnego terminu to jeszcze nic nie wiadomo. Wstępnie planowana jest przebudowa na rok 2018 jako odrębna inwestycja związana z budową zjazdu z autostrady A4 w m. Podłęże.

TM

2 thoughts on “Nowe oznakowanie na skrzyżowaniu Portowa – Wimmera – Kolejowa.

 • 12 listopada 2017 at 14:43
  Permalink

  1,5 roku na Stop. Boże, może za 40 lat u schyłku mojego życia doczekam się chodnika na Portowej w takim tempie prac.
  Dziękuje byłym i obecnemu przewodniczącym, burmistrzom za troskę i zrozumienie mieszkańców. Wcześniej Żuki nas atakowały, potem Tiry, kolej już nie pojedzie – czas na co – bombowce? Może myśliwce?
  Brawo Wy.

  Reply
 • 13 listopada 2017 at 07:03
  Permalink

  Temat inwestycji szczególnie dotyczących poprawy bezpieczeństwa jest poruszany od lat na wszystkich możliwych zebraniach, wizytach u Burmistrza, itp.
  Chodnik na ul. Portowej mielimy już obiecany. Było zebranie z P. Burmistrzem, wykonana dokumentacja projektowa, zebrane zostały wszystkie niezbędne zgody. Ale wniosek dofinansowania został odrzucony – jak się dowiedziałem, ze względów formalnych. W tym roku jak pisałem, UM nie złożył takiego wniosku. Resztę tematu opisałem we wpisach na stronie.
  Inicjatywa poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Portowej – Wimmera. Problem odkąd pamiętam sygnalizowany na każdym zebraniu z przedstawicielami UM, były składane formalne uwagi, wnioski do Burmistrza, Policji bo też mogą pomóż, niestety bez skutku. Były podejmowane działania przy okazji Budżetu Obywatelskiego, Rewitalizacji, Planu Mobilności Gminy Niepołomice i innych projektów – niestety urzędnicy nie widzieli takiej potrzeby. Są dokumenty można poszukać w internecie. To jest przykre ale tak jest jeszcze w wielu ważnych sprawach na osiedlu.
  Ja tu mieszkam, nie poddaję się, chodzę, proszę, pisze… Co robisz Ty? Zapraszam do kontaktu może razem uda się nam zrobić więcej.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *